Rich kids getting thinner, poor kids getting fatter

By Casey Frye, CCNN Writer

KFC vs. healthy food
Hmmm… tough choice. Not!

It might seem like cooking fresh food in the kitchen can get pricy compared to fast food, especially when you’re trying out some clean eating and non-dairy recipes… but think again!

Don’t get me wrong, it’s definitely tempting to think that “eating well” means buying all those high-priced organic and gluten-free goodies at the local Whole Foods market. After all, a recent study published by the Proceedings of the National Academy of Sciences journal did find that rich kids are getting skinnier, while the poor are getting fatter.

However, that’s not because wealthy parents are spending more money on good food. It’s because they’re better educated and more likely to encourage healthy diet and exercise habits at home.

Just to prove to you that eating healthy doesn’t have to be more expensive than fast food, let’s compare actual fast food items to actual grocery store selections.

For example, for $20, you could buy 4 Whopper Combo meals at Burger King, or, for the same price at the grocery store, you could buy 1 box of meatless burgers, 1 pound lean ground beef, 16 ounces of cashews, 10 pounds of potatoes, 1 gallon of orange juice, 1 pound of frozen mixed vegetables, 1 bunch of broccoli, and a 1 pound bag of dried pinto beans. That’s a whole lot of healthy food, and it’ll last much longer than those nasty Whopper Combos!

Here’s another $20 comparison for you. You could buy 1 large Pepperoni Feast Pizza from Domino’s and 1 order of breadsticks, or you could buy 1 quarter pound of sweet Italian sausage, a 1 pound of frozen tilapia fillets, a 1 pound lean ground turkey, a 16-ounce jar of Smucker’s natural peanut butter, 1 box of 40 bags of green tea, a 1 pound bag of lentils, and 1 box of Kashi Heart to Heart crackers.

For under $10, you could buy 1 box of Delimax Chicken Taquitos, or you could buy 1 loaf Brownberry 100% whole wheat bread, 1 pound of chicken breast, 1 pound of baby carrots, 1 pound of bananas, and 4 ears of fresh corn.

Do you see what I mean about how healthy eating is not about money, but about good choices?

Featured image courtesy of Downton Abbey Facebook. Image of food comparison courtesy of SparkPeople.com.